Studio Krasovhledy - grafické a fotografické služby, prodejní a výstavní galerie.
 

HUDEBNÍ PROJEKTY

Roman Ravin & SWAYAMBHU

 
 

Informace pro pořadatele

Po mnohaletých experimentech jsme po čistě meditačně pojatých seancích dospěli ke strukturovanému koncertnímu programu, který je otevřen širšímu publiku. Vždy se snažíme, aby koncert, i když je upraven pro konkrétní prostor i akci, měl dramaturgii v podobě jakéhosi oblouku - od vtažení do energie zvuku až po konečné uvolnění v prostoru. Ze zkušenosti víme, že je mnohem účinnější střídat pasáže v jakémsi kontrastu, podobně, jak jsme to zažili u šamanů a kouzelníků, kteří se věnují práci se zvukem. Tato odnož World music či meditační hudby nemusí obsahovat jen klidné pasáže a táhlé tóny, ale také zkušenost s pulsací, rytmem, silou zvuku či dokonce verbálním sdělením. I v hudbě jde o působení na mysl. O stimulaci vědomí. A jistá "pestrost" umožňuje nejen relaxaci, ale i stabilnější bdělost či pozornost.

Nicméně při přípravě, vycházíme z přání pořadatele a také z okolností na místě. Proto potřebujeme vědět předem více o místě hraní, kterému se můžeme do jisté míry přizpůsobit. Technicky však třeba vzít v úvahu, že např. plochu na hraní, kterou přibližně uvádíme níže, zabírají převážně mísy, kterých je kolem padesáti a musí být minimálně 10 -15 cm od sebe, jinak se na ně nedá hrát. Další věc je akustika. Prostory se závěsy bývají většinou zatlumené, je tam málo přirozených velkých odrazných ploch, takže chybí dozvuk, který je nezbytný pro vyznění alikvót. Nejen u mís, ale hlavně u zpěvu. Protože je to pak většinou marný boj s akustikou a výsledek nemusí být uspokojivý, hrajeme v posledních letech raději přes aparaturu, mikrofony, kde je možné dozvuk (hall či reverb) nastavit, aby vyznění bylo co nejlepší.

Momentálně máme připraven program s názvem "Cesta zvuku", ve kterém zazní i zvuky inspirované šamanskou hudbou z různých světadílů a další novinkou jsou "písně" s texty. Aby všichni dobře slyšeli, hrajeme přes aparaturu. Technicky potřebujeme 4 mikrofony na zpěv, 4 mikrofony na nástroje (didgeridoo, bubny, brumle a různé perkuse) a vepředu dva kondenzátorové mikrofony na prostorové snímání mís. Abychom se vešli se všemi nástroji (i stojany na mikrofony), potřebujeme tak 3 až 4 metry do hloubky a 5 metrů na šířku. Je to jen orientačně, vždy se snažíme přizpůsobit, ale víme, že málo místa může způsobit prodlevy ve hraní, což bychom neradi. Koncert je i přes změny stále koncipován jako postupný proud zvuků, nikoli jen jako jednotlivé písně oddělované přestávkami. Pokud to lze, potřebujeme jako podklad koberec, protože mísy nemohou být ani na tvrdém, ani na hladkém materiálu. V nouzi si vozíme malé koberečky, ale jednolitý koberec (alespoň v centrální části jeviště) je lepší. Délka koncertu může být mírně proměnlivá, maximálně však 1 hodina 20 minut.

Stručné info:

Prostor: minimálně 3-4 x 5 metrů
Zvuk: 4 mikrofony na zpěv, 4 mikrofony na nástroje, 2 kondenzátorové mikrofony
Délka koncertu: dle domluvy, maximálně 1 hodina a 20 minut
Kontakt: +420 606 238 303 (Roman Ravin)